Ikke færre end 45 frivillige var på valg til bestyrelse og udvalg i ROFI på foreningens generalforsamling – langt de fleste var genvalg
Der blev besluttet en nyskabelse i udvalgsstrukturen i ROFI på foreningens generalforsamling den 26. marts. Hidtil har ROFI Gangsport og ROFI Løbeklub haft hvert sit udvalg, men nu er der indledt et samarbejde, der i praksis betyder, at gangsport og løbeklub har fælles udvalg og fælles formand.
Den direkte anledning til det nye samarbejde er, at den hidtidige formand, Carl Chr. Josephsen, og hans hustru, Rie, flytter fra Ringkøbing til en ny tilværelse i på Silkeborg-egnen. Carl Chr. Josephsen blev valgt ind i udvalgsarbejde i ROFI i 2009. Han har været formand for gangsport siden 2015, var med i ROFIs bestyrelse fra 2014 til 2017 og har i øvrigt også tidligere været formand for svømning i ROFI i en årrække. Rie har været med i udvalget for gangsport siden 2015.
Det har ikke været muligt at finde en arvtager for Carl Chr. Josephsen som formand. Derfor nyskabelsen med samarbejdet mellem løbeklub og gangsport. Til dette samarbejde blev Ole Bakbo Pedersen, der hidtil har været det tredje medlem af gangsport udvalget, på generalforsamlingen genvalgt til – sammen med Arne Hedegaard som nyvalgt – at varetage gangsportens interesser i samarbejdet. Den fælles formand for løbeklub og gangsport er den hidtidige formand for løbeklubben, Kristian Fredslund.
45 frivillige var på valg til bestyrelse og udvalg på ROFIs generalforsamling. Langt de fleste poster blev besat med genvalg. Her er en oversigt over, hvor der er sket ændringer:
Svømmeudvalg
Til dette udvalg nyvalgtes Henrik Schwartz, Erna Pilgaard, Amela Turkanovic og Jacob Hedegaard. Karen Østergaard ønskede ikke genvalg.
Skydeudvalg
Til dette udvalg ønskede Svend Bang Andersen (efter 50 års frivilligt arbejde i udvalget), Malene Hansen og Brian Hansen ikke genvalg. Nyvalgt blev Therkel Frederiksen.
Cornhole
Spillet cornhole, der har været en ny indendørs aktivitet i ROFI i det seneste års tid, fik sit eget udvalg med Claus Bülow som formand. Han har været initiativtager til at få cornhole på aktivitetsprogrammet i ROFI.
![]() |
Rie og Carl Chr. Josephsen har i over 10 år været primusmotorer i ROFI Gangsport. Nu flytter de fra Ringkøbing til Silkeborg-egnen. |
| Amela Turkanovic var på generalforsamlingen en af de nyvalgte til ROFIs svømmeudvalg. | ![]() |